Ο ΑΡΗΣ ΓΚΙΝΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Πρωταθλητής ο Γκίνης – Σάρωσε ο Ο.ΞΙ.Φ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων στο Ξίφος Μονομαχίας

Επιβεβαιώθηκαν τα προγνωστικά και ο Άρης Γκίνης κατέκτησε για 2η συνεχή φορά τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας στο Ξίφος Μονομαχίας Εφήβων.

Οι νικητές μαζί με τον κ. Λιάνη και τον κ. Σακελλίων (αντιπρόεδρο Ε.Ο.Ξ.)

Ο Άρης καθ’ όλη την  διάρκεια των αγώνων έδειξε ότι είναι το απόλυτο φαβορί επικρατώντας άνετα απέναντι σε κάθε αντίπαλο συμπεριλαμβανομένων και των διεκδικητών του τίτλου Γραμμουτσιάνου (Οδυσσέα Χαλανδρίου) 15 – 11 στον προημιτελικό και Παπαγγελόπουλο (Οπλομαχητικής Λέσχης Αθηνών) 10 – 9 στον τελικό. Αξιοσημείωτη είναι και η εμφάνιση των Γυφτόπουλου και Κολέντζη οι οποίοι μοιράσθηκαν την 3η θέση και τα χάλκινα μετάλλια. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Η δευτεραθλήτρια Πέτρα μαζί με το προπονητικό team

Στο Ομαδικό η ομάδα του Ομίλου, αποτελούμενη από τους Γκίνη, Γυφτόπουλο, Μικρόπουλο και Κολέντζη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, συνεχίζοντας την παράδοση. Η ομάδα μας στο τελικό αντιμετώπισε τον ΟΛΑ και επικράτησε με 45 -38. Η τελική κατάταξη:

1. Ο.ΞΙ.Φ.
2. ΟΛΑ
3. ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

Συνολικά συμμετείχαν 54 αθλητές από 16 σωματεία.

Στα κορίτσια η Πέτρα Ντώνου, αν και συνέχισε τις καταπληκτικές εμφανίσεις δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Γραμμουτσιάνου στον τελικό από την οποία και έχασε 8-15 μένοντας στο ασημένιο μετάλλιο. Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

19. Βέικου Ε.   Ο.ΞΙ.Φ.

Στο Ομαδικό, ο Ο.ΞΙ.Φ. μάλλον αναπάντεχα έχασε το χρυσό μετάλλιο, από τον Πανελλήνιο μένοντας για 3η συνεχή χρονιά στην 3η θέση. Με εξαίρεση την Άννυ Αθανασιάδου, η οποία κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, οι υπόλοιπες Ντώνου, Βέικου και Χρήστου δεν ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις των αγώνων με αποτέλεσμα την ήττα με 41-45.

Η τελική κατάταξη:

1. Π.Γ.Σ.
 2. Ο.ΞΙ.Φ.
 3. ΟΔΥΣΣΕΑΣ
Συνολικά συμμετείχαν 48 αθλήτριες από 14 σωματεία.

Η συγκομιδή του Ομίλου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων 2007:
2 Χρυσά – 3 Αργυρά – 3 Χάλκινα

Στα high lights αγώνων η παρουσία του Βουλευτή Φλώρινας και πρώην Υφυπουργού Αθλητισμού κ. Γ. Λιάνη ο οποίος έκανε και τις απονομές στο Ξίφος Μονομαχίας Εφήβων και τις δύο μέρες των αγώνων.

MVP Τάσος Κολέντζης με τον Γιώργο Γκέλια.

MVP των αγώνων ο Τάσος Κολέντζης ο οποίος κατέκτησε το 1ο του μετάλλιο σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.
Το πρωτάθλημα ολοκληρώνεται αύριο με τα ομαδικά.