57ος ο Βασίλης Τσώκας στο Παγκόσμιο Κύπελλο U20!

Εκπληκτική εμφάνιση του 15χρονου Βασίλη στο Παγκόσμιο Κύπελλο U20 που έλαβε χώρα στην Αθήνα το περασμένο ΣΚ. Κατέκτησε την 57η θέση ανάμεσα σε 282 αθλητές από 33 χώρες!

Αναλυτικότερα ο Πρωταθλητής του Ομίλου Ξιφασκίας Φλώρινας ξεκίνησε με 4 νίκες – 2 ήττες στον προκριματικό όμιλο και πήρε το Νο 107 στο Ranking. Στο νοκ-άουτ για τους 128 κέρδισε τον HE από το Χόνγκ – Κόνγκ 15-9 ενώ στον επόμενο αγώνα για την 64άδα έκανε την έκπληξη και κέρδισε τον Γάλλο RAHAMEFY (Νο 20 στο ranking) 15-12. Τη ξέφρενη πορεία του σταμάτησε ο Γάλλος WINGERTER (5-15) μετέπειτα Χάλκινος Νικητής.

Σε δηλώσεις του ο Βασίλης τόνισε: « Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί η δουλειά που έχουμε πατήσει φέρνει αποτελέσματα. Στον ίδιο αγώνα πέρυσι έκανα μόνο μια νίκη και αποκλείστηκα από τα νοκ άουτ. Τώρα λίγη ξεκούραση και φορτσάρουμε για το πιο σημαντικό κομμάτι του αγωνιστικού μου σχεδιασμού ο οποίος περιλαμβάνει συνολικά 12 αγώνες σε Ελλάδα και εξωτερικό με κεντρικό στόχο το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας τον Απρίλιο»

Στην Ελληνική Βαθμολογία ο Βασίλης Τσώκας είναι Νο1 στους Εφήβους και Νο2 στους Νέους.

Ο Αχιλλέας Μαυρομμάτης έκανε, επίσης, σπουδαία εμφάνιση στην 1η του συμμετοχή σε τόσο μεγάλους αγώνες. Σημείωσε 2 νίκες – 3 ήττες στον προκριματικό όμιλο αλλά στο νοκ – άουτ για τους 128 έχασε από τον Άγγλο LUMINEAU 10-15 και κατέκτησε την 181η θέση.

Η Χρονιά ολοκληρώνεται με το Κύπελλο Φωτιάς – Kids Cup Vol.2 το Σάββατο 23 Δεκεμβρίου με τις κατηγορίες U15/U13/U10 και το Χριστουγεννιάτικο Προπονητικό Κάμπ του ΟΞΙΦ 26-30 Δεκεμβρίου στο ΟΞΙΦ Αρένα.