Η Αγωνιστική Παρουσία του Βασίλη Τσώκα στο U20 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Αν και διανύει το 16ο έτος της ηλικίας του και μετά την 23η θέση στο U17, ο Βασίλης στάθηκε επάξια και στην Κατηγορία U20 στη Νάπολι.

Στον προκριματικό  όμιλο ο Πρωταθλητής του ΟΞΙΦ έκανε 3 νίκες  – 3 ήττες και πήρε το Νο52 στο Ranking.

Στο νοκ – άουτ για την 64αδα κέρδισε τον Βούλγαρο KOSTANDINOV 15-10 και στον αγώνα για την 32αδα αντιμετώπισε τον Ουκρανό PLATSKIN. Ο Βασίλης έδωσε τον καλύτερό του εαυτό φθάνοντας το παιχνίδι στο όριο, 9-9 1 λεπτό πριν τη λήξη αλλά τελικά λόγω απειρίας και της επιθετικότητας του Ουκρανού έχασε 9-13.

Τελική κατάταξη 54ος (106 συμμετοχές) στην 1η του παρουσία σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων.

Στο ομαδικό μαζί με τους Θεοδωρόπουλο, Καραμπάση και Τουρμάν κέρδισαν τη Ρουμανία 45-39 και μπήκαν στην 16αδα. Στον αγώνα για την 8αδα έχασαν από τη Γαλλία 16-35 και στους αγώνες κατάταξης έχασαν από την Τουρκία 43-45, από την Ισπανία 28-45, κέρδισαν τη Νορβηγία 45-37 και κατέκτησαν την 15 θέση (22 χώρες).

Λίγες ημέρες ξεκούρασης για τους διεθνείς αθλητές του ΟΞΙΦ και ακολουθεί το Grand – Prix της Βουδαπέστης 9-10 Μαρτίου, το Ευρωπαϊκό U14 στη Φλώρινα 15-17 Μαρτίου και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών – γυναικών στην Αθήνα 23-24 Μαρτίου.

Ο Βασίλης Τσώκας και η Νεφέλη Ρασπόπτση με στόχο την διάκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U17-U20 στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας 14-17 Απριλίου, θα συμμετέχουν σε προπονητικό κάμπ στην Κωνσταντινούπολη.